10 zimowych przykazań dla właścicieli psów. 
 

1. Żeby uniknąć odmrożenia psich łapek, należy pamiętać, że pies poci się między palcami, jeśli z gorącego domu wyjdzie prosto na mróz – odmrożenie gotowe.

2. Po każdym spacerze należy dokładnie umyć psie łapki. Można to zrobić letnią wodą lub przy dużych zabrudzeniach można dodać odrobinę szamponu dla psów, najlepiej zawierającego środek zwany chlorheksydyna, która działa odkażająco. Pamiętajmy aby zawsze wytrzeć łapki do sucha.

3. Zanim spadnie śnieg, warto wyciąć psu włosy z przestrzeni międzypalcowych

Unikniemy w ten sposób tworzenia się tam grudek zbitego śniegu i lodu, których skutkiem mogą być otarcia, rany lub odmrożenia. Włosy wycinamy specjalnymi nożyczkami z zaokrąglonymi końcówkami, by nie uszkodzić łapy, lub maszynką groomerską. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak wizyta u psiego fryzjera, który zrobi to profesjonalnie i nie zrani psa.

4. Kiedy mimo wszystko lodowe kulki pojawią się między palcami psa, nie wolno ich wyrywać. Należy zanurzyć na chwilę łapkę w letniej wodzie (nie ciepłej !)

5. Smaruj opuszki łap odpowiednimi preparatami. Teoretycznie poduszki szybko się regenerują, natomiast w praktyce posypane solą i środkami chemicznymi chodniki i ulice mogą wyrządzić szkody. Idealnie byłoby smarować psom opuszki łap odpowiednimi preparatami o działaniu ochronnym (przed spacerem) i nawilżającym (po ostatnim spacerze).
Ważne, by robić to systematycznie, najlepiej codziennie, jeśli zrobimy to raz na tydzień, nie odniesie to oczekiwanego efektu.

Produkty, którymi można smarować łapki:

  • Lanolina, propolis – to naturalne woski pochodzenia zwierzęcego, które najlepiej nadają się do pielęgnacji opuszków pupila.
  • Parafina – tworzy na skórze tłustą warstwę, ale nie odżywia i nie nawilża. Do zastosowania przed wyjściem na spacer jako warstwa ochronna, ale pies może się na niej ślizgać.
  • Wazelina – ma właściwości nawilżające, szybko się wchłania. Nie wolno jej stosować przed wyjściem na spacer, bo może spowodować odmrożenia. Natomiast w preparatach z dodatkiem witaminy A doskonale nadaje się do smarowania opuszków wieczorem, po ostatnim spacerze. Dzięki temu opuszki łatwiej będą się regenerowały.

6. Jeśli piesek skaleczy się w łapkę, należy dokładnie obejrzeć miejsce zranienia, umyć łapę, odkazić (UWAGA! U psów nie stosujemy wody utlenionej! Można użyć octanisept). Ważne, aby na czas spacerów owijać zranienie folią lub zakładać psu buty. Jeśli rana jest duża lub nie chce się goić niezwłocznie, należy poprosić o pomoc weterynarza.

7. Jeśli to możliwe zimą unikamy kąpieli, aby chronić warstwę lipidową skóry. Jeśli jednak piesek się w czymś atrakcyjnym „wypanieruje” (czyt. wytarza) i trzeba go wykąpać, to ze spacerem należy poczekać aż całkowicie wyschnie i najlepiej ubrać go w zimowy, psi kubraczek J
 

8. Czesanie jest podstawową czynnością pomagającą dbać o psią „kurtkę”. 

Ważne, aby piesek nie miał kołtunów. Pupila należy wyczesać przynajmniej raz w tygodniu, zwracając uwagę, na miejsca gdzie tworzą się kołtuny (pachy, brzuch okolice szyi, uszu, uda, ogon). Jeśli kołtun już zdążył się zrobić, delikatnie rozdzielamy go palcami i cierpliwie, po trochu, rozczesujemy. Dobrze mieć w szafce odżywkę dla psa wspomagającą rozczesywanie.

9. Choinka jest piękną, aczkolwiek niebezpieczną dla psa świąteczną ozdobą. Ważne, aby była dobrze przymocowana i by na gałęziach znajdujących nisko nie wisiały kuszące błyskotki, bombki anielskie włosy itp. Coś, co przypomina zabawkę może być niebezpieczne po zjedzeniu przez zwierzaka.

10. Należy uważać również na rośliny zdobiące nasze domy. Na przykład Poinsecja (gwiazda betlejemska), jemioła, ostrokrzew – są trujące dla zwierząt. Dlatego należy ustawiać je poza zasięgiem naszych zwierząt. Warto też zwrócić uwagę na słodycze i inne pokarmy, których nie powinien spożywać pies. Chwila nieuwagi i może wydarzyć się tragedia.

Fundacja GROM - Spełniamy Marzenia  /  REGON:365716224 / NIP:5783122382 / KRS:0000643807 / Kontakt: 513 - 077 - 091 / grom@adres.pl